0917-738-9117

همه چیز درباره سیم برق ساختمانی؛ هر آنچه درباره آن باید بدانید

سیم برق ساختمانی مهم‌ترین و ضروری‌ترین تجهیز در صنعت ساخت و ساز ساختمانی است. از آنجا که این نوع سیم‌ها در طراحی سیستم برق ساختمان‌ها نقش بسیار مهمی دارند، شناخت انواع سیم برق و انتخاب درست آن بر چگونگی ساختار ارتباطی تأثیر مستقیمی دارد. در این قاله همه چیز را درباره سیم برق ساختمانی خواهید دانست. به عبارت دیگر انتقال برق در ساختمان به این سیم‌ها وابسته است. و برای این که این عمل به درستی انجام شود با اصول اولیه در انتخاب سیم را رعایت کنید.

بر این اساس  به معرفی انواع سیم برق ساختمان می‌پردازیم تا به شناخت دقیق‌تری نسبت به آن برسید. سیم‌های برق در دو نوع تک رشته و چند رشته تقسیم می‌شوند. که تک رشته‌ها برای سیم کشی توکار و چند رشته‌ای‌ها برای سیم کشی روکار مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد این تقسیم بندی بر اساس ابعاد و متراژ ساختمان مشخص می‌شود. معمولاً برای ساختمان‌های کوچک از برق تک فاز و ساختمان‌های بزرگ از برق سه فاز استفاده می‌شود.

سیم برق از اجزای مختلفی از جمله هادی، عایق، حفاظ، روکش جداکننده، پوشش میانی و روکش تولید می‌شود. هر کدام از اجزا نیز نقش بسیار مهمی در کیفیت و ایمنی سیم دارند. در تقسیم‌بندی دیگر انواع سیم برق در دو دسته مفتولی و انعطاف‌پذیر یا افشان قرار می‌گیرند که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. با شیراز 8 همراه باشید تا تفاوت های آن را بررسی کنیم.

سیم برق مفتولی:

  •  این سیم نوعی هادی است که به صورت تک رشته‌ای و خشک و ثابت است. کاربرد آن در مواردی مانند تابلو تبلیغاتی، توزیع‌کننده برق، عایق‌کاری موتورخانه، استفاده در محیط مرطوب و خشک، مکان باز یا بسته، سیم کشی داخل لوله خرطومی و ساده و موارد دیگر دیده می‌شود. سیم مفتول رسانا است و جریان برق را عبور می‌دهد اما چون انعطاف‌پذیری ندارد و ثابت است، در ساختمان زیر گچ و در لوله به کار می‌رود. اگر این سیم با ورق گالوانیزه گرم تولید شود، می‌توان از آن در مناطق آب و هوایی مختلف استفاده کرد. چون در برابر رطوبت‌زدگی سازگاری و مقاومت می‌یابد.

سیم برق افشان: 

  • سیم افشان دارای مقاطعی بالاتر از ۶ میلی متر است، از مقاومت بالایی برخوردار بوده و اصلاً پارگی در آن رخ نمی‌دهد. این سیم تک‌رشته‌ای نیست. و از چند مفتول تابیده شده درهم تشکیل شده است. سیم افشان اعتماد کابل البرز از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و بهترین انتخاب برای مکان‌هایی است که سیم به تحرک نیاز دارد. نکته مهم در خصوص سیم افشان این است که می‌توان از آن در محیط‌های خشک، داخل لوله‌ها و زیر یا روی گچ استفاده کرد اما نمی‌توان این سیم را به صورت مستقیم روی کانال کابل کشی قرار داد.

این سیم در تأسیسات مختلف از جمله لوازم الکتریکی، صنعت ساختمان سازی، شبکه‌های کامپیوتری و غیره استفاده می‌شود. و می‌توان آن را پرکاربردترین و پرفروش‌ترین سیم برق ساختمانی دانست. هادی به کار رفته در این سیم از جنس مس است. در حقیقت هادی مسی استاندارترین هادی برای این سیم است. اگر هر فلز دیگری در سیم افشان به عنوان هادی به کار رود، فاقد استاندارد است و در آینده مشکل‌ساز خواهد شد.

در مقاله تفاوت سیم مفتولی و افشان، به تفصیل در اینباره صحبت کردیم.

بهترین برند سیم برق کدام است؟

کارخانه تولیدی شیراز 8 انواع سیم برق را با استانداردهای بالا تولید و عرضه می نماید. جهت مشاهده لیست انواع سیم میتوانید به این صفحه مراجعه نمایید.

منتشر شده در:
اشتراک گذاری:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on linkedin

محتوای این مطلب